הרבה פעמים אנשים לא עומדים על ההבדלים בין להטוטן ,קוסם וליצן…

המילה ג’אגלינג באנגלית פירושה בעברית הוא להטוטנות ומדובר על אומנות ומיומנות מעולם הקרקס שבה זורקים כמה חפצים באויר כך שלפחות חפץ אחד נשאר באויר.  את אותם החפצים תופסים מאזנים מפעילים מניפולציות על האובייקטים השונים .

מקור המילה באנגלית: ג’אגלינג  הוא אבולוציה של המילה מלטינית ומאנגלית עתיקה ושם גלגולה הקודם של המילה בה לתאר בידור דרך להטוטים או תעלולים, בידור דרך הומור.

ישנם מספר אלמנטים קלאסיים בהם משתמשים בלהטוטנות ( ג’אגלינג): כדורים, אלות קרקס ( קלאבים) מקל פרח ( דבל סטיק), דיאבולו, חישוקי הולה הופ, פויזים, סטפים, טבעות, צלחות סיניות וסוגים שונים של כדורים כגון: כדורים קופצים, כדורי קונטקט

אלמנטים הקשורים בשיווי משקל: הליכה על קביים, הליכה על חבל, רכיבה על חד אופן,רולה בולה

קוסם לעומת זאת הוא בדרן העוסק כביכול במעשים מופלאים ועל טבעיים. הקוסם בעצם משתמש בזריזות ידיים ופטנטים מורכבים יותר או פחות על מנת להפתיע, להדהים ולהבדר את קהל הצופים. הקוסם לא בהכרח משתמש בהומור על מנת לרתק את קהל הצופים.

בדומה ללהטוטן ולקוסם גם הליצן עוסק בבידור. הליצן יעשה זאת תוך כדי שימוש בהומור , הליצן כידוע לרוב לובש בגדים חריגים וצבעוניים השונים מהביגוד היום יומי, שם על פניו איפור ובעצם מתחפש לדמות מצחיקה , חריגה , בולטת ובלתי ניתנת להתעלמות. הליצן יספר בדיחות וישתמש בטכניקות של סלפסטיק שזה שימוש בתנועות גוף מרעישות וכואבות כגון: החלקה על קליפת בננה, הטחת עוגה בפניו של אדם

הרבה פעמים משתמשים גם הקוסם וגם הלהטוטן בהומור על מנת לגעת באנשים ולבדרם. אין כמו הומור איכותי וטוב על מנת לגרום לאנשים “לאבד את עצמם”… וזאת הסיבה מדוע כל כך הרבה אנשים נמשכים לתחומים אלו ונהנים ממופעי קרקס.

תחום הקרקס מאגד בתוכו דיספלינות שונות , אך אפשר לקבוע שבכל אחת מהן, לא משנה אם זו אקרוביקה, להטוטנות, ליצנות שיווי משקל או אחרת. תמיד אבל תמיד ישאף איש הקרקס להגיע לקצה ובכל פעם מחדש למתוח את הקצה עוד קצת , לבחון את גבולות הקומדיה, לבחון את גבולות הגוף , להפתיע ולהעז להגיע גבוה יותר.

זה משהו בדי.אנ.איי של התחום ולטעמי ניתן לקחת את הגרעין הזה ולהקרין אותו לשאר תחומי החיים. זהו בעצם אחת התכליות והאיכויות של תחום הקרקס ככלל והלהטוטנות בפרט שיכולים לתרום להעצמת ילדים. כל מפגש עם הלהטוטנות טומן בחובו הזדמנות וצוהר לעולם רחב  , לחינוך לערכים , לעולם טוב יותר כל אחד כלפי עצמו וגם כלפי הסביבה.


כולנו ערים לעלייתו, מרכזיותו ונוכחותו של הז’אנר “סטאנד אפ”. הסיבה שהוא זוכה לתגובות נלהבות והקהל צועד ברגליים וממלא אולמות היא המבט השונה ,הקומי והמרענן של הבדרן על סיטואציות יום יומיות, שהקהל יכול להזדהות עימן.

לרוב מוצגים נושאים וסביבם נסוב המופע, המופיעים נוגעים בנושאים פוליטיים, אתניים, תרבותיים , מגדריים, הומור שחור והומור גס.

הקומדיה היא יצירה דרמטית עם שימוש בהומור, כאשר ישנן טכניקות ומאפיינים לשימוש בהומור ומכנה משותף רחב לנושאים שמעלים צחוק וגיחוך: דמויות אקסצנטיות בעלות חוסר מודעות או חוסר אינטלגנציה,מראה גופני, צורת דיבור וחיתוך לשוני מוזר, קלות דעת ועוד…

ניתן לומר שההומור הוא תלוי תרבות ובדיחות והומור מקומי יתקבלו בתרבויות אחרות במבט שונה, עקום ופשוט לא יצחיקו.

מופעי רחוב או מופעי חוצות הם מופעים המוצגים במרחב הציבורי ובמופעים אלו נפגש המופיע מפגש בלתי אמצעי עם הציבור.

מוזיקאים, לוליינים, רקדנים, קוסמים, פנטומימאים, משוררים ועוד מציגים את אומנותם ומבדרים את הקהל.

לדעתי אין כמו צחוק על מנת לעורר תחושות נעימות, שחרור והרפיה בגוף. לא לחינם נאמר הצחוק יפה לבריאות.

במחקרים התגלה שאכן הצחוק עוזר לריפוי, לאחר צחוק רמת האדרנלין יורדת, הצחוק מחזק את המערכת החיסונית ומוריד לחץ דם, אנדורפינים משתחררים ומשפרים את מצב הרוח עם הצחוק.

בשנים האחרונות התפתח מאוד המקצוע ליצנות רפואית והליצן הוא חלק אינטגלי מהצוות הרפואי במחלקות השונות. הליצן הרפואי תומך בפרוצדורות רפואיות, נוכחותו ועבודתו מפחיתה מתח וחרדה.

אפשר לומר שהצחוק בצורתו הבידורית נוכח בתעשיית הבידור כפי שכבר הוזכר , אך לא רק, גם בתעשיית הסרטים בעיקר בקומדיות, סדרות טלויזיה ותוכניות רדיו.

ככלל ברור שהבידור מעניק לאנשים איזשהי רגיעה, אסקפיזם והנאה. במאמר זה התייחסתי בעיקר לתחום בבידור הנוגע בתכנים מצחיקים, אך הבידור יכול לגעת גם בסוגים אחרים כגון דרמה, מתח ,אימה, ספורט, קרקס ועוד…

בעידן הנוכחי התפתח גם בידור דיגיטלי בסלולר, מחשבים וכ”ו..

 

הבידור הוא מאפיין אנושי המאפשר לנו בנוסף לברוח ממטלות היום יום, השגרה ולצלול אל תוך עולם של צחוק, דימיון והנאה

האם נצליח לדמיין עולם ללא בידור וצחוק, האם היינו רוצים לחיות בעולם שכזה? התשובה בוודאות היא לא.

כמו בכל תחום שבו האיכויות האנושיות באות לידי ביטוי כך גם בתחום הבידור אני צופה שנכונו לנו הפתעות וחידושים. לא יהיה משעמם.


פורים חלף הלך לו… וכל כך הרבה מים זרמו בנהר…

אנחנו ממש לפני פסח והאביב בשיאו, פורח, ער ומתחדש וכמו שהאביב עירני כך גם אצלי רוחות חדשות של שינוי והתחדשות…

אני שמח לבשר שתקופת היצירה והבניה עליה שקדתי כל החורף, רקמה עור, גידים ויצאה לאור…  במהלך החורף האחרון ממש כמו סבא ג’פטו תכננו, בנינו ויצרנו במו ידינו בסדנת העץ שלנו מתחם משחקים ייחודי, נייד ומפתיע.

. הרעיון שלנו היה לקחת את הצורה העגולה על כל גווניה ולייצר מסביבה הפעלה שלא נראתה במחוזותינו

מתוך המחשבה שעגול מסמל שלמות, אין למעלה ואין למטה , אין ימינה או שמאלה, הכל שווה ביחס למרכז המעגל. אין התחלה ואין סוף.

מסתובב, מתנועע, משמח , מנצח. בהפעלה זו לקחנו את הדיסקיות, כדורים, חישוקים ויצרנו  מספר רב של מתקנים זזים,קינטיים, תנועתיים המביאים לידי ביטוי משחק יצירתי, דימיון, תנועה ושיתוף פעולה. בין המתקנים ניתן למצוא עמדות קליעה מסוגים שונים, עמדת קורדינאציה, שולחנות משחק מגוונים, עמדות התמסרות ייחודיות, הליכה על קביים, נדנדות שיווי משקל , מסלולי מיני גולף, ועוד ועוד ועוד…

כל המתקנים עשויים עץ, בעלי נוכחות מרשימה, בעלי נפח, מאתגרים ומהנים ביותר.

 

רוח חדשה ותנועה זורמת בקרבי ואני שמח ביותר על יצירה מרעננת, חדשנית והכי מגניבה שיש.


חג פורים, החג הכי צבעוני, שמח ועליז בשנה מתקרב… יש את המשקיענים שעומלים על תחפושת חודשים מראש, ויש את אלו שמשאירים לדקה האחרונה את כל ההתארגנויות…ממש כמו בחיים …

חג פורים הוא חג מלא במסיבות, עדלאידות ואירועים למכביר וגם המבוגרים חוגגים במסיבות בעבודה עם חברים, משתחררים, עוטים ומורידים מסיכות…

אצלנו אנשי הבידור, מדובר על התקופה הכי עמוסה בשנה, חמישה ימים של נסיעה בכבישים בכל רחבי הארץ, פריקות העמסות התארגנויות , מופעים בכל מקום אפשרי והרבה סיפוק והנאה.

אמנם כך זה גם בשאר ימות השנה, אך בפורים במיוחד הכל מתרכז במספר מצומצם של ימים , דחוס ואינטנסיבי.

ישנם ימים בהם אני מתחיל את היום במופע לילדי עובדים בחברת הייטק במגדל מעוצב בקומה 30 בלב תל אביב , משם ממשיך למופע באירוע קהילתי בקיבוץ בצפון הארץ ומשם ממשיך לבית כנסת למופע בתום קריאת המגילה בדרום הארץ. תמיד בפורים יוצא לי גם להופיע גם על במה מרכזית באחת מהערים הגדולות וגם מופע אחד,לפחות, במועדונית לנוער בסיכוי או בהוסטל לאוכלוסיה מיוחדת…

בימים אלו אני פוגש את כל אוכלוסית ארץ ישראל על  גווניה, עובר בכבישים דרך כל הגבולות, פוגש את האנשים ונחשף לקוטביות בחברה שלנו מצד אחד ומהצד השני נפעם מהייחודיות והחום האנושי הנשקף מולי במפגשים האישיים.

את הראש   בשעת לילה מאוחרת שמים מלאי סיפוק ואדרנלין אצל חבר בתל אביב או אצל אחד מבני המשפחה המפוזרים בארץ… תלוי מה הלו”ז למחרת.

ההתארגנויות לחג גם אצלי מתחילות חודשים  קודם… סוגר הסכמים, חותם  , מכין ציודים , בודק רמקולים ומחדש תלבושות…  אני נמצא היום בדיוק בתקופה הזו של ההכנות לקראת החג ואני מוצא עצמי מתרגש ומצפה לאינטנסיביות, לאנשים, לילדים ולסיפורים בהם אפגש.

יש לנו ארץ יפה וטובה.

 

 


יש אנשים מבוגרים שמפגש עם ילדים מרתיע אותם, יש כאלה שלאחר עשר דקות עם ילדים הם מתעייפים, יש את הנמנעים ממפגש באופן כללי… ויש כאלה ואני נכלל בתוכם שמרגישים הכי בנוח. אני מוצא עניין וחיבור לעולמם של הילדים. אני מניח שזאת אחת הסיבות מדוע מצאתי את עצמי עושה את מה שאני עושה, אני להטוטן וכאחד כזה אני מופיע רבות בפני קהלים מגוונים שמורכבים לרוב גם מילדים. את המופעים אני מקיים במגוון רחב מאוד של אירועים: פסטיבלים, אירועים קהילתיים, מדורות ל”ג בעומר, ימי הולדת, חברות הייטק ותאמינו או לא פעם אחת גם באזכרה…

כמו כן אני בהשכלתי גם דרמה תרפיסט, כלומר מטפל רגשי בילדים באמצעות כלים מעולם הדרמה, תיאטרון ואמנות. מתוך אמונה בכוחה של האמנות והדרמה לגעת, להציף במובן החיובי ולרפא.

מבחינתי מפגש עם ילדים הוא תמיד מרתק ומפליא, הדינמיקה שנוצרת במפגש זה לא דורשת ממני להתאמץ ואני תמיד נפעם לראות כמה החיבור עימם הוא מיידי , ללא מסכות, הגנות ומניפולציות.

והילדים מה הם צריכים ? הם צריכים מישהו שיקשיב להם, שיתעניין, ישתף פעולה . עשית כך וקנית את עולמך. העיניים שלהם אינם ביקורתיות, עיניהם אינן שיפוטיות, רואות אותך כפי שאתה מביא את עצמך.

המבוגרים מתעלמים מדברים חשובים , כך נכתב בספר הקסום הנסיך הקטן. אני אוסיף ואומר שגם שוכחים דברים חשובים. הילד הוא אדם צעיר, אך אינו קטן כלל וכלל. מכל מלמדיי השכלתי ואני יכול לומר לכם שמילדיי למדתי הכי הרבה, או כמו בשירו על פני האדמה של שלום חנוך:”  הילדים הם גשר אל עצמנו שנתן לנו הזמן.”

הרבה פעמים בסוף מופע מגיעים אלי צופים, מבוגרים, שהיו בקהל מפרגנים ומחלקים מחמאות, אחת המחמאות היא ,  שאומרים לי, שהמופע והגישה הם בגובה העיניים, מכבד, לא מתיילד ואינטלגנטי. מבחינתי זה קללללל, בסיסי, חלק מטביעת האצבע שלי .  לא רואה דרך אחרת, לא מכיר בה.” הלוא הילד האנושי לעיתים כה חד הבחנה יותר מאשר המבוגר המהורהר עד טמטום חושים.” ( מרקוס זוסאק).

ולעצמי אני מזכיר “שילד אתה יכול להיות רק פעם אחת, ילדותי לעד”. (גון גרייר), כי כשאני חוזר לבית ילדותי אני מגלה שלא לבית התגעגעתי אלא לילדות.

ממליץ לכולם לקרוא  שוב או לראשונה את הספר הנסיך הקטן .

 

 

 


ימי הולדת הם מרגשים, שמחים ומאושרים בעבור הילדים, להורים ימים אלו יכולים להיות מעט מאתגרים יותר… ההורים נדרשים לתכנן, לטרוח , לחשוב ולהנדס יום הולדת יוצא דופן…

גם הילדים מבקשים יום הולדת ייחודי, יום הולדת כזה שכל החברים ידברו עליו בתום יום ההולדת ויזכרו אותו עוד ימים ארוכים.

איך עושים זאת? איך בוחרים מבין המפעילים השונים? איך נגרום להיום ההולדת להצליח ולילד להיות מאושר?

בנקודה זו , בדיוק במשבצת הזו , נכנס לתמונה קרקס לוקו.

לקרקס לוקו תכנית יום הולדת מהודקת, מקצועית, לא מתפשרת ואיכותית. אבל נתחיל מהתחלה…אלון וויסמן, להטוטן מקצועי ומנוסה הוא איש חינוך, דרמה תרפיסט בהכשרתו, איש קרקס בהוויתו.

מה המשמעות של כל זה? המשמעות היא רצינות, ,השקעה אדירה ותשומת לב לכל הפרטים וחוויה לא שיגרתית ,מפתיעה ומהפנטת.

מערך התמיכה והתכנון של קרקס לוקו בתכנית יום ההולדת מתחיל עוד בשיחת הטלפון עם עזרה ותמיכה בתכנון יום ההולדת ברמת הלו”ז וממשיכה ביום האירוע עם הגעה למקום האירוע כשעה לפני בוא האורחים. בזמן זה קרקס לוקו יכיר את ילד יום ההולדת ויחדיו נקיים התארגנות משותפת, אימונים וחזרות לקראת מופע קרקס מבדר ומפתיע, מופע שבו ילד יום ההולדת הופך ללהטוטן ועוזר בחלקים נכבדים במופע, מועצם ומקבל את מירב תשומת הלב. הזמן הזה  שלפני יום ההולדת בו ישנו מפגש אישי ונוצר קשר, חשוב ומשמעותי. לילדים הנרגשים מוצגים כל הלהטוטים, אנו מקיימים אימונים וחזרות על הקטעים בהם הם יקחו חלק והילדים מקבלים הסברים על הכלללל… זמן זה חשוב לכל הילדים, הילדים המופנמים מעט משתחררים, נרגעים והלחץ מתפוגג , הילדים האנרגטיים מרוגשים .

 

יום ההולדת מתחיל, המוזיקה מתנגנת במערכת סאונד איכותית, מוזיקה עליזה, קרקסית ושמחה בדיוק בווליום המתאים, לא חזק מידי ולא חלש מידי,  הילדים מתחילים להגיע וההתרגשות בשיאה.

קרקס לוקו יצור קשר עם האורחים , יברך לשלום, יצור אינטראקציה משעשעת, ממש עוד רגע מתחילים במופע , תדרוך אחרון לילד יום ההולדת, כיף אחרון והמוזיקה של המופע מתחילה להתנגן…

קטע ראשון קטע מרשים וחזק בכדי להכניס את כולם לעיניינים , כולם בפה פעור , גם המבוגרים שבחגיגה מעט בהלם ומבינים שמדובר כאן במשהו אחר…

ילד יום ההולדת נרגש ומאושר עולה לבמה לקול מחיאות הכפיים ושאגת מזל טוב אדירה מצד החברים, אתם ההורים מבינים שההרגשה הטובה שהייתה לכם במפגש עם קרקס לוקו , קיבלה אישור סופי, אתם בידיים טובות ומכאן ועד לסוף יום ההולדת, הפתעות לרוב, תמונות וצילומים צבעוניים ומרהיבים שיזכרו לעוד הרבה שנים טובות…

הקטע האחרון של יום ההולדת, בדיוק כמו הקטע הראשון, סוגר את החגיגה בשיא אדיר עם קפיצה מרהיבה דרך חישוק אש בוער ולהבות מרצדות… תודו שדברים כאלו לא רואים בכל יום.

יום הולדת קרקסי לא שיגרתי וייחודי, ילד מאושר, משפחה שמחה.

קרקס לוקו, אתם בידיים טובות.

 

 

 


בכל אירוע בו יש צורך בבידור ברמה גבוהה כגון יום הולדת , אירוע קהילתי, מדורת ל”ג בעומר, אירוע חברה, קייטנה, מסיבת חנוכה ,מסיבת גירושין או כל אירוע אחר.

מופע קרקס הוא המופע האולטימטיבי שיבטיח צחוק, הנאה וחוויה ייחודית.

מופע קרקס מרגש , מפתיע הגורם לדפיקות לב מואצות  הוא הבחירה הנכונה. מופע שבו כל ציפיותיכם יתגשמו ואף מעבר. במופע שכזה תזכו לראות אמן קרקס אמיתי , בכל רמח איבריו  לוקח את גבולות הקומדיה לקצה, לוקח את גבולותיו הפיזיים לקצה וקורא תיגר על כוחות פיזיקליים

מופע שלאחריו יגשו אליכם כל החברים, משפחה ושכנים וישאלו איך הגעת למופע הזה? מי הבחור המקסים והמוכשר הזה? ולבטח יציינו שזהו המופע הטוב ביותר בו נתקלו…

בתגובות שכאלו אני נתקל כמעט בכל יום, אך אגלה סוד קטן, את הכבוד הזה  והמחמאות רכשתי בזיעת אפי ,בשעות אימונים רבות , השקעה ומחשבה רבה בכל פרט ופרט במופע וכמובן שנים של ניסיון במופעים בפני כל הקהלים האפשריים בארץ ומחוצה לה.

צניעות היא מעלה חשובה ומוערכת בעיניי ועם כל הצניעות אני יכול למר בביטחון מלא כי המופע של קרקס לוקו יבטיח הנאה שלמה, צחוק והתפלאות. מעבר לרמה הטכנית הגבוהה המוצגת במופע, המופע מוגש עם הרבה חן, תיאטרליות , הומור מתקשר ואינטלגנטי שיתאים לכל הגילאים ,לקטנטנים כמו גם לגדולים.

מעבר למופע הפעלות צבעוניות, אקטיביות ומאתגרות. גם ברמת ההפעלות קרקס לוקו מספק חוויה לא שיגרתית עם מגוון מתקנים ייחודיים פרי פיתוח ושידרוג של קרקס לוקו.

מבין ההפעלות ניתן למצוא: הפעלת להטוטנות: הפעלה צבעונית, אקטיבית ומאתגרת הכוללת מגוון עשיר ורב של כלי להטוטנות צבעוניים להתנסות ומשלק של המשתתפים. הפעלה זו תתאים להפעלת קהל רב בו זמנית ותתאים לכל הגילאים. הפעלה זו מתאימה לאירועים קהילתיים, ימי הולדת, קייטנות, אירועי חברה או כל אירוע בו יש צורך בהפעלה מאתגרת ומהנה.

בנוסף קרקס לוקו מספק הפעלת שיווי משקל הכוללת נדנדות שיווי משקל והליכה על קביים. הפעלה מהנה, המדגישה שיתוף פעולה לצד אתגר וקבלת פרספקטיבה חדשה על שיווי המשקל.

כמו כן עמדות יריד קרקסיות: אסופה של מתקנים ייחודיים העשויים עץ ,צבעוניים למראה ומזמינים למשחק. מבין המתקנים: עמדת קורדינאציה, עמדות התמסרות ייחודיות, עמדות קליעה מסוגים שונים, עמדות מיני גולף, משחקי ילדות של פעם ועוד רבים…

הפעלת עמדות הפרחת בועות סבון ענק: הפעלה תנועתית וקסומה ממגנטת אליה ילדים בכל הגילאים.  בהפעלה זו גיגיות רבות עם תמיסה מיוחדת המתאימה להפרחת בועות ענקקקקק עם שלל כלים ייעודיים לפרחת בועות מפתיעות.

עמדות יצירה והכנה של כדורי ג’אגלינג: הפעלת יצירה בה כל משתתף מכין את כדורי הג’אגלינג שלו בטכניקה המערבת יצירתיות, שיתוף פעולה ועבודה עם חומרים ידידותיים. לאחר הכנת הכדורים כל משתתף ילמד את אופן המשחק בכדורים ויקח את הכדורים הביתה כמזכרת ולהמשך תירגול ואימון.

 

אז למה אתם מחכים?

קרקס לוקו לכל אירוע בו יש צורך בבידור איכותי.

 


הרבה פעמים אנשים מתבלבלים ולא עומדים על ההבדלים והדקויות בין להטוטן לקוסם לליצן…

המילה ג’אגלינג באנגלית פירושה בעברית הוא להטוטנות ומדובר על אומנות ומיומנות מעולם הקרקס שבה זורקים כמה חפצים באויר כך שלפחות חפץ אחד נשאר באויר.  את אותם החפצים תופסים מאזנים מפעילים מניפולציות על האובייקטים השונים .

מקור המילה באנגלית: ג’אגלינג  הוא אבולוציה של המילה מלטינית ומאנגלית עתיקה ושם גלגולה הקודם של המילה בה לתאר בידור דרך להטוטים או תעלולים, בידור דרך הומור.

ישנם מספר אלמנטים קלאסיים בהם משתמשים בלהטוטנות ( ג’אגלינג): כדורים, אלות קרקס ( קלאבים) מקל פרח ( דבל סטיק), דיאבולו, חישוקי הולה הופ, פויזים, סטפים, טבעות, צלחות סיניות וסוגים שונים של כדורים כגון: כדורים קופצים, כדורי קונטקט

אלמנטים הקשורים בשיווי משקל: הליכה על קביים, הליכה על חבל, רכיבה על חד אופן,רולה בולה

קוסם לעומת זאת הוא בדרן העוסק כביכול במעשים מופלאים ועל טבעיים. הקוסם בעצם משתמש בזריזות ידיים ופטנטים מורכבים יותר או פחות על מנת להפתיע, להדהים ולהבדר את קהל הצופים. הקוסם לא בהכרח משתמש בהומור על מנת לרתק את קהל הצופים.

בדומה ללהטוטן ולקוסם גם הליצן עוסק בבידור. הליצן יעשה זאת תוך כדי שימוש בהומור , הליצן כידוע לרוב לובש בגדים חריגים וצבעוניים השונים מהביגוד היום יומי, שם על פניו איפור ובעצם מתחפש לדמות מצחיקה , חריגה , בולטת ובלתי ניתנת להתעלמות. הליצן יספר בדיחות וישתמש בטכניקות של סלפסטיק שזה שימוש בתנועות גוף מרעישות וכואבות כגון: החלקה על קליפת בננה, הטחת עוגה בפניו של אדם

הרבה פעמים משתמשים גם הקוסם וגם הלהטוטן בהומור על מנת לגעת באנשים ולבדרם. אין כמו הומור איכותי וטוב על מנת לגרום לאנשים “לאבד את עצמם”… וזאת הסיבה מדוע כל כך הרבה אנשים נמשכים לתחומים אלו ונהנים ממופעי קרקס.

תחום הקרקס מאגד בתוכו דיספלינות שונות , אך אפשר לקבוע שבכל אחת מהן, לא משנה אם זו אקרוביקה, להטוטנות, ליצנות שיווי משקל או אחרת. תמיד אבל תמיד ישאף איש הקרקס להגיע לקצה ובכל פעם מחדש למתוח את הקצה עוד קצת , לבחון את גבולות הקומדיה, לבחון את גבולות הגוף , להפתיע ולהעז להגיע גבוה יותר.

זה משהו בדי.אנ.איי של התחום ולטעמי ניתן לקחת את הגרעין הזה ולהקרין אותו לשאר תחומי החיים. זהו בעצם אחת התכליות והאיכויות של תחום הקרקס ככלל והלהטוטנות בפרט שיכולים לתרום להעצמת ילדים. כל מפגש עם הלהטוטנות טומן בחובו הזדמנות וצוהר לעולם רחב  , לחינוך לערכים , לעולם טוב יותר כל אחד כלפי עצמו וגם כלפי הסביבה.

 

 


הג’אגלינג או הלהטוטנות בעברית היא אמנות עתיקת יומין . ישנן עדויות כ 2000 שנה לפנה”ס על תירגול ג’אגלינג, נמצאו ציורים של נשים מלהטטות בג’אגלינג בקברים של בני חסן מתקופת מצרים העתיקה.

גם בתלמוד מוזכר הג’אגלינג מספר פעמים וידוע שרבן שמעון בן גמליאל, המנהיג החכם, היה מלהטט בשמחת בית השואבה.

היום אנו מכירים את הג’אגלינג כאמנות של זריקת חפצים , תפיסת חפצים ואיזונם .

יתרונות רבים לתירגול הג’אגלינג, אמנה כמה איכויות :

הג’אגלינג מפתח ומחדד הקשרים במוח:אחד מהמחקרים שנעשו בנושא גילה , שאנשים שלמדו ותרגלו שלושה חודשים ג’אגלינג , נצפו סימנים של התרחבות באיזורים מסויימים בקליפת המוח. לאחר הפסקתם של אותם אנשים לתרגל ג’אגלינג אותם האיזורים התכווצו.

המוח האנושי מכיל מילוני תאי עצב שלכל אחד מהם מאות רבים של קישורים לתאים אחרים, תירגול הג’אגלינג מחזק ומפתח הקשרים אלו.

יתרון נוסף: העצמה, חיזוק ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות.

דמיינו ילד העומד בפני משימה בלתי רגילה, חדשה ומורכבת כמו להצליח וללהטט בשלושה כדורים. עם התירגול חווים מגוון רחב של רגשות כגון אכזבה, אמביציה, שמחה, כישלון, גאווה והצלחה.

ילד ואף מבוגר שהצליחו ללהטט עם שלושה כדורים יעמוד בסוף היום מול המראה ויוכל לומר בביטחון מלא לעצמו עמדתי אל מול המשימה המורכבת והצלחתי. היה קשה אך לא התייאשתי. היה קשה, אך התמדתי ולבסוף הצלחתי. את אותה החוויה של ההצלחה אותו הילד, מבוגר יסחוב לאתגרים נוספים בחיים.

עוד יתרון הוא חיזוק הקשרים החברתיים:

הג’אגלינג הוא תירגול שיכול להתבצע ,כשהאדם מתרגל לבדו עם עצמו או בקבוצה שתומכת ומתרגלת יחדיו.

כשמתרגלים יחדיו מציגים תרגילים האחד לשני, מלמדים ונותנים פידבק מהצד על צורת ההתקדמות ואט אט נפתחים ונוצרים קשרים חברתיים ותחביב משותף. ישנה קהילה גדולה וענפה של להטוטנים בארץ המתכנסים אחת לשבוע במקומות שונים בארץ: תל אביב, פרדס חנה, חיפה ועוד…

כמו כן ישנו פסטיבל להטוטנות המתקיים אחת לשנה בפסח בסחנה ועוד מיני כנסים המתקיימים במהלך השנה. כמו כן יש פסטיבל קרקס ועוד פסטיבלים רבים נוספים שם נחשפים לאומנות הקרקס ולמיומנויות גבוהות של ג’אגלינג ולהטוטנות.

בנוסף הג’אגלינג הוא תחום שתמיד אפשר להתפתח בו עוד ועוד, כלומר משלושה כדורים עימם מלהטטים אפשר להתקדם לארבעה וחמישה כדורים.

ישנם כלי משחק רבים בהם אפשר להתמקצע כגון: כדורים, חישוק הולה הופ, דיאבולו, מקל פרח, פויזים, סטפ, קלאבים ( אלות קרקס) צלחות סיניות, דאפו סטאר ועוד…

החלק האהוב עלי הוא לקחת את המיומנות שלמדנו עם כלי הקרקס ולהשתמש במיומנות זו עם אביזרים יומיומיים כלומר ללהטט עם כסאות, מקל סבא, כובעים, צלחות ,כוסות או כל אביזר אחר המשנה את יעודו הרגיל והופך לכלי להטוטנות.

השמיים הם לא הגבול הם חלק מהדרך.


13.1.13

לפני ארבעה ימים חזרתי מניו יורק, הייתי כמעט שבועיים בעיר הגדולה. בשהותי בניו יורק ראיתי מופע קרקס כייפי ומרהיב של להקת קרקס אוסטרלית בשם ” קרקס אוז”, זה תמיד מרענן ומעורר השראה לראות מופעים ואמנות שנוצרת ומתהווה הרחק ממחוזותינו אנו. ו הבמה במופע היתה מעוצבת כאתר בניה וכל ו הנמברים של השחקנים, להטוטנים,אקרובטים הוצגו על גבי הפיגומים, בגבהים. הטכניקה הקרקסית היתה ברמה גבוהה מאוד, להקת נגנים ליוותה את המופע במוזיקה חיה עליזה,בכשרון רב והרבה חן.